آبگرمکن خورشیدی ترموسیفونی

اجزاء اصلی آبگرمکن خورشیدی ترموسیفونی عبارت است از:

  • کلکتور تخت خورشیدی
  • منبع عایق شده ذخیره آب گرم
  • پایه نگهدارنده و اتصالات مربوطه و منبع انبساط بسته

کلکتورهای تخت خورشیدی با بهره گیری از بهینه ترین ورق های جاذب و عایق بندی مناسب، انرژی خورشیدی را توسط صفحه های جاذب مخصوص آلومنیومی جذب نموده و با تبدیل انرژی تابشی به انرژی گرمایی و انتقال همزمان این گرما به آب یا سیال عامل، مقدمات ذخیره آن را در مخزن فراهم می کند.

در طرح آبگرمکن خورشیدی همواره یک مکانیزم کمکی(Back Up)به عنوان تأمین کننده انرژی گرمایی مورد نیاز برای شرایطی که شدت تابش به میزان کافی وجود ندارد (شرایط ابری، بارانی و برفی) استفاده می شود، در اینجا سیستم کمکی، استفاده از پکیج های گازسوز دیواری است که با بکارگیری طرح ترکیبی آبگرمکن خورشیدی، مصرف سالانه انرژی پکیج گازسوز دیواری حداقل شصت تا هفتاد درصد کاهش می یابد. این بدان معنی است که علاوه برصرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی، طول عمر پکیج به دلیل کارکرد کمتر، به شدت افزایش می یابد. قابل ذکر است که میزان صرفه جویی انرژی در استفاده از هر متر مربع کلکتورهای تخت خورشیدی معادل یک لیتر نفت در روز برای ۳۶۵ روز سال می باشد بنابر این علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه های مصرف انرژی خانوار در سال، ذخایر انرژی های تجدید ناپذیر نیز در راستای حفظ محیط زیست حفاظت می گردد.
سیکل آبگرمکن خورشیدی
استفاده از این آبگرمکن خورشیدی ، آرام، بدون صدا و بی خطر می باشد. از دیگر مزایای این سیستم ها، نصب و استفاده بسیار ساده آنها خصوصاً با توجه به شدت تابش خورشید در موقعیت جغرافیائی ایران است.

پروژه دیگری که از نظر سیکل ترمودینامیکی بسیار با ارزش می باشد تولید سرما از انرژی خورشیدی توسط کلکتورهای تخت و سیکل چیلر ابزوربشن در ظرفیت ۵ الی ۱۰ تن برودتی است که بسیار مناسب و کارا برای اقلیم های گرم و خشک و حتی گرم و مرطوب می باشد. در این روش انرژی سرمایی در کارکرد یک سیکل سرمایش جذبی که توسط انرژی گرمایی (حاصل از سیکل خورشیدی) فعال می گردد بوجود می آید که علاوه بر استفاده از انرژی خورشیدی منشاء بروز تحولات زیست محیطی و اقتصادی شایان توجه می باشد.

در حال حاضر دانش فنی ساخت تک تک اجزاء سیکل سرمایش خورشیدی و نحوه راه اندازی و بکارگیری آن خصوصاً با توجه به زاویه تابش خورشید در کشور موجود است.

استفاده از آب شیرین کن های خورشیدی نیز برای مناطقی که دارای آب لوله کشی بسیار سنگین ( از نظر سختی آب ) می باشد بسیار ساده و کارا است که دارای توجیه فنی و اقتصادی مناسب است.

به هر حال در رده بندی استفاده از انرژی های نو استفاده از انرژی خورشید بدلیل فراوانی وسهولت دسترسی ونا محدود بودن آن در رده اول استفاده و بکارگیری قرار دارد و می توان بطور نا محدود از کاربریهای مختلف آن استفاده مفید نمود.

همچنین تولید برق خورشیدی توسط سلول های فتو ولتائیک و نیز نیروگاههای برق خورشیدی، یکی دیگر از کاربریهای این انرژی پاک می باشد.