آبگرمکن خورشیدی عمومی تخت

معرفی محصول

این دسته از آبگرمکن های خورشیدی لزوما به صورت غیر مستقیم(In Direct) و با مخزن کویل دار می باشد و استفاده از پمپ جهت گردش محلول آب و ضد یخ الزامی می باشد در این سیستم از تعداد زیادی کلکتور ( تعداد آن بستگی به میزان مصرف یا تعداد نفرات استفاده کننده از آن دارد) به صورت سری و موازی استفاده می­گردد که نمای شماتیک آن نمایش داده شده است. این سیستم برای گرمایش آب مصرفی مورد نیاز در حمام­ها، استخرها و صنایع گوناکون بکار می رود.

برای استفاده از گرمایش خورشیدی در حجم های بزرگ ، شرکت سولارکار سیستم های آبگرم خورشیدی عمومی خود را معرفی نموده است . در این سیستم ها از تعداد کلکتور بیشتر و مخزن با حجم بالاتر استفاده می شود. این سری از محصولات سولارکار در ظرفیت های ۵۰۰،۱۲۰۰،۲۵۰۰،۳۵۰۰، لیتری عرضه می شوند. مجتمع های مسکونی ، سرویس های بهداشتی عمومی ، پادگان ها نظامی ، کارخانجات صنعتی ، هتل ها، اماکن توریستی و سایر مکان هایی که نیازمند آب گرم در مقیاس عمومی می باشند. نیازمند این سیستم ها می باشند.

آبگرمکن های خورشیدی عمومی سولارکار به گونه ای متنوع طراحی شده اند این مخازن از نظر تنوع سیستم های کمکی در سه مدل قابل ارائه هستند:

– مدل E: دارای المنت برقی

-مدل G: دارای مشعل گازی

-مدلM: دارای کویل دوم جهت اتصال به بویلر موتورخانه

سیستم های آبگرم خورشیدی عمومی سولاکار از نوع سیستم های پمپ دار می باشند. از نظر مدار عملکرد در بخش خورشیدی، این سیستم ها هم می توانند به صورت تخلیه ای و هم به صورت مداربسته ، سیستم هی تخلیه ای به گونه ای طراحی شده اند که نیاز به منبع انبساط و ضدیخ ندارند. اما از نظر اختلاف ارتفاع بین کلکتور ها و مخازن دارای محدودیت می باشند. در سیستم های بسته می توان از منابع انبساط باز یا منابع انبساط بسته تخت فشار استفاده نمود و ضد یخ خوراکی به میزان حداقل ۳۰% در سیال کلکتور ها ریخته شوند. غاظت ضدیخ بسته به شرایط آب و هوایی و طبق جدول سازنده ضدیخ قابل افزایش است.

تجهیزات

سیستم های آبگرمکن خورشیدی عمومی سولارکار می توانند براساس ظرفیت خود به تعداد متفاوتی از کلکتورهای خورشیدی متصل شوند.

انتخاب کلکتور ها براساس موقعیت جغرافیایی و نوع کاربری دستگاه انجام می شود.

 • کلکتور در تعداد مشخص بر اساس میزان مصرف آبگرم روزانه
 • مخازن کویل دار جهت ذخیره آبگرم در حجم زیاد
 • پمپ های سیرکولاسیون جهت گردش سیال داخل کلکتورها و تبادل حرارتی با تانک
 • منبع های انبساط جهت تعادل سیال
 • تاسیسات مربوطه جهت تبادل و انتقال حرارت

مهمترین ویژگیهای و مزایای آن به صورت زیر است:

 • حذف بار مخزن از روی پشت بام
 • طول عمر بیشتر و اتلاف دمای کمتر (به دلیل Indoor بودن مخزن)
 • کارآیی بالا
 • زیبایی بیتشر ساختمان (فقط کلکتور بر روی بام است)
 • قابلیت استفاده از سیستم جبران ساز گازی یا برقی
 • مجهز به پمپ برقی کم مصرف

شرکت سولارکارآبگرمکن های سری پمپدار خود را در دو مدل تخلیه ای و مدار بسته عرضه نوده است.در سیستم تخلیه ای،  در داخل مخزن خورشیدی یک مخزن مخفی به عنوان مخزن تخلیه تعبیه شده است. در زمانیکه گردش پمپ با فرمان کنترلر قطع می شود، آب موجود در کلکتورها به دلیل اختلاف ارتفاع به صورت ثقلی به داخل مخزن تخلیه باز می گردد و کلکتورها خالی از آب می شوند. لذا در زمستانها نیازی به ضد یخ نیست و در تابستانها هم سیستم جوش نمی آورد.  سیستم های تخلیه ای با توجه به محدودیت در هد پمپ ها برای ساختمان های یک طبقه مناسب هستند.در سیستم های مدار بسته، یک منبع انبساط کوچک به صورت باز یا بسته باید در مدار سیستم تعبیه گردد و از ضدیخ خوراکی نیز استفاده نمود.

در این سری از محصولات، سیستم کمکی برای جبران در مواقع اضظرای که انرژی خورشیدی از توان لازم برخوردار نیست، میتواند المنت برقی باشد و یا یک مشعل گازی که برای مناطقی که دارای لوله کشی گاز شهری می باشند، سیستم کمکی گازی آن کاربرد فراوانی دارد. آبگرمکن خورشیدی با مکمل گازی برای اولین بار در ایران توسط مهندسان شرکت سنگرکار طراحی و ساخته شده است.

آبگرمکن های خورشیدی پمپدار سنگرکار مجهز به سیستم کنترل هوشمند جهت عملکرد بهینه پمپ دستگاه است. این سیستم کنترلی قابلیت نمایش دما در مخزن و کلکتور را نیز دارا می باشد. با استفاده از این سیستم کنترل، پمپ دستگاه فقط در مواقعی که انرژی قابل جذب در کلکتورها وجود داشته باشد فعال می شود.

در آبگرمکن های پمپدار سنگرکار، پمپ و سیستم کنترلی و سایر اجزای لازم در این آبگرمکن در داخل خود آن تعبیه شده است. با این کار علاوه بر زیبایی بیشتر آبگرمکن، نصب آن سریع و آسان انجام خواهد گرفت.

این محصول برای اولین بار در ایران توسط شرکت سنگرکار طراحی و ساخته شده است و به عنوان یک اختراع نیز به ثبت رسیده است.

مشخصات فنی

مشخصات مخازن سیستم های خورشیدی عمومی

مدل ۵۰۰ PPD-500PPC ۱۲۰۰PPD-1200PPC ۲۵۰۰PPD-2500PPC ۳۵۰۰PPD-3500PPC
ظرفیت ۵۰۰ ۱۲۰۰ ۲۵۰۰ ۳۵۰۰
ابعاد ۸۵*۱۰۰*۲۱۰ ۱۲۰*۱۴۰*۲۱۰ ۱۷۰*۱۹۰*۲۱۰ ۱۹۵*۲۱۵*۲۳۵
ضخامت عایق ۱۰ ۱۰ ۱۵ ۱۵
جنس مخزن گالوانیزه گرم گالوانیزه گرم گالوانیزه گرم گالوانیزه گرم
ضخامت ورق ۴ ۵ ۶ ۶
تعداد کلکتور قابل استفاده ۴-۷ ۱۰-۱۶ ۱۸-۲۴ ۲۶-۴۲
نوع کلکتور هقابل استفاده A-B-V A-B-V A-B-V A-B-V
مبدل خورشیدی کویل مسی ۱۵ فوت ممربع کویل مسی ۳۰ فورت مربع کویل مسی ۶۵ فوت مربع کویل مسی ۹۰ فوت مربع
مشخصات مازول کمکی برقی المنت برقی ۲۰۰۰ وات المنت برقی ۲۰۰۰ وات المنت برقی ۲۰۰۰ وات – ۲ عدد المنت برقی ۲۰۰۰ وات – ۳ عدد
مشخصات ماژول کمکی گازی آبگرمکن گازی ۱۸۰۰۰ آبگرمکن گازی ۱۸۰۰۰ آبگرمن گازی ۲۴۰۰۰ آبگرمکن گازی ۲۴۰۰۰
مشخصات ماژول کمکی موتورخانه کویل مسی ۱۰ فوت مرقی کویل مسی ۱۵ فوت مربع کویل مسی ۳۰ فوت مربع کویل مسی ۴۵ فوت مربع
برای درخواست مشاوره کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید