مخازن ذخیره و کالکتور خورشیدی

(کالکتور خورشیدی )اکثر آب گرمکن های خورشیدی به مخزن ذخیره کاملا عایق کاری شده نیاز دارند. مخازن ذخیره خورشیدی دارای خروجی اضافی و ورودی متصل به کالکتور هستند. آب گرمکن خورشیدی در سیستمهای دو مخزنی آب را قبل از ورود به آب گرم کن، پیش گرم می کنند. گرم کن پشتیبان در سیستم های تک مخزنی با ذخیره خورشیدی در یک پکیج قرار می گیرند.

۳ نوع کالکتور خورشیدی برای کاربردهای مسکونی استفاده می شود:

کالکتور پلیت- مسطح
کالکتورهای پلیت- مسطح صیقلی به صورت باکس های مقاوم در برابر نفوذ آب هستند که دارای پلیت جاذب تیره رنگ است و در زیر یک یا چند کاور پلاستیکی (پلیمری) یا شیشه ای قرار می گیرد. کالکتورهای پلیت- مسطح غیر صیقلی- که معمولاً برای گرم کردن حوضچه ی خورشیدی به کار میروند- دارای پلیت جاذب تیره ی ساخته شده از فلز یا پلیمر بدون کاور یا محفظه هستند.

سیستم مخرن-کالکتور یکپارچه
این سیستمها که معروف به سیستمهای ICS یا سیستم های دسته ای هستند. که شامل یک یا چند مخزن یا تعدادی لوله تیره در یک باکس مستطیلی عایق دار هستند. آب سرد در ابتدا از طریق کالکتور خورشیدی میگذرد که آب را پیش گرم می کند. سپس، آب به سمت آب گرم کن پشتیبان هدایت می شود. و منبع قابل اطمینان تامین آب گرم هستند. این آب گرم کن ها باید فقط در آب و هوای نه چندان سرد نصب شوند چون لوله های فضای باز در آب و هوای سرد و خشک یخ می زنند.

کالکتور خورشیدی لوله در شرایط خلاء
که شامل چند ردیف لوله شیشه ای شفاف هستند که بصورت موازی قرار گرفته اند. هر لوله دارای یک لوله شیشه ای بیرونی و یک لوله جاذب فلزی متصل به یک پره است. پوشش پرّه ، انرژی خورشیدی را جذب می کند و جلوی افت حرارت تابشی را می گیرد. این کالکتورها بیشتر در آمریکا کاربرد تجاری دارند.

سیستمهای آبگرمکن خورشیدی همیشه به سیستم پشتیبان برای روزهای ابری و ساعات افزایش تقاضا نیاز دارند. آبگرمکن های مخزنی معمولاً به عنوان پشتیبان به کار میروند. که ممکن است به عنوان بخشی از کل پکیج سیستم خورشیدی باشند. سیستم پشتیبان نیز بخشی از کالکتور خورشیدی مثل مخازن بام بالایی با سیستمهای ترموسیفون است. چون سیستم مخرن-کالکتور یکپارچه آب گرم را علاوه بر جمع کردن حرارت خورشیدی ذخیره می کند ممکن است با مخزن یا آبگرمکن مورد تقاضا برای پشتیبانی به کار بروند.