یکشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۸
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 879

کلکتورهای خورشیدی

معرفی محصول

کلکتورهای حرارتی خورشیدی به دو دسته کلی متمرکز کننده (Concentrator) و غیر متمرکز کننده ( None Concentrator) تقسیم بندی می شوند.

کلکتورهای متمرکز کننده از سهموی هایی تشکیل شده اند که نور خورشید را بر نقطه کانونی خود منعکس می کنند. با کنار هم قرار دادن این سهموی ها و حرکت دادن یک سیال از روی نقطه کانونی آنها می توان گرمای تابشی خورشید را جذب کرد و برای گرمایش و یا تولید برق استفاده کرد.

کلکتورهای غیر متمرکز کننده شامل کلکتورهای صفحه تخت و کلکتورهای لوله خلاء هستند.

كلكتور‌هاي تخت collectors Flat-plate  

اين کلکتور ساده‌ترين و پر استفاده‌ترين نوع کلکتور به‌شمار مي‌رود. ساختار آن به شکل يک جعبه مستطيل شکل بوده که در داخل آن يک صفحه جاذب فلزي از جنس مس يا آلومينيوم با پوششي به رنگ‌هاي خاص است. اين صفحه، جاذب انرژي حرارتي خورشيد است. در زير صفحه، لوله‌هاي کوچکي قرار گرفته که آب يا سيال انتقال حرارت در آن‌ها جريان دارد. اطراف کلکتور به منظور کاهش اتلاف حرارتي عايق بندي شده است. روي سطح جعبه نيز از پلاستيک شفاف يا شيشه پوشيده شده است.

کلکتورهای صفحه تخت که در سال 1950 توسط Hottel و Whillier توسعه داده شدند از رایج ترین کلکتورها هستند. آنها شامل یک جاذب انرژی خورشیدی از نوع صفحه تخت به رنگ تیره ، یک پوشش شفاف که اجازه عبور انرژی خورشید را می دهد و تلفات گرمایی را کاهش می دهد، یک سیال انتقال دهنده گرما (هوا، ضد یخ یا آب) برای انتقال گرما از جاذب، و یک عایق حرارتی در پشت هستند. جاذب شامل یک ورقه جاذب نازک (پليمری که از لحاظ گرمایی پایدار است، آلومینیوم، فولاد یا مس، که یک پوشش سیاه یا ویژه در آن به کار می رود) است که اغلب بر آن شبکه یا کویلی از اتصالات سیال در یک چهارچوب عایق شده با شیشه یا کاور پلی کربنات قرار می گیرد. در پنل های گرمایش آب سیال معمولا از طریق لوله ها سیرکوله می شود تا حرارت را از طریق جاذب به مخزن آب عایق شده منتقل کند.

 

شركت سولارکار توليدكننده كلكتورهاي خورشيدي صفحه تخت با کیفیت بالا در ايران است.

کلکتورهاي حرارتی خورشيدي به عنوان قلب سيستم هاي گرمايش خورشيدي وظیفه جذب انرژی خورشید را بر عهده دارند. این کلکتورها به دو دسته کلی متمرکز کننده و غیر متمرکز کننده تقسیم می گردند. کلکتورهای غیرمتمرکز کننده شامل کلکتورهای صفحه تخت و کلکتورهای لوله خلأ می باشند که برای تامین آب گرم و گرمایش فضا به کار می روند.مبنای سنجش کیفیت کلکتورهای خورشیدی میزان راندمان آنهاست که رابطه مستقیم با کیفیت صفحات جاذب دارد.

کلکتورهای خورشیدی سولارکار با استفاده از بهترین صفحات جاذب روز دنیا، همانند موتور پرقدرتی در سیستم های گرمایش خورشیدی عمل می کنند و براساس نتایج آزمایشگاه خورشیدی سولارکار، راندمانی بالای 85% را دارند.

 

كلكتورهاي تحت خلأ  collectors Evacuated-tube

اين کلکتور از تعدادي لوله دو جداره شفاف موازي تشکيل شده است که در داخل آن يک تيوب با پوششي از ماده جاذب قرار دارد. هوا از فضاي بين دو جداره خارج گرديده وخلأ ايجاد شده از اتلاف حرارت جلوگيري مي‌کند. مزيت اين نوع كلكتور توانايي در ايجاد دماي بالاتر مي‌باشد.

 

کلکتورهای لوله خلاء به سه دسته تقسیم بندی می گردند:

1. کلکتورهای لوله خلاء متشکل از شیشه های دو جداره که آب در آنها به صورت مستقیم جریان پیدا می کند و گرم می شود.

2. کلکتورهای لوله خلاء متشکل از شیشه های دو جداره و مغزی مسی دارای سیال مخصوص که یک سر آن در مخزن و سر دیگر درون مخزن آب سرد قرار می گیرد. با تابش آفتاب بر روی شیشه های کلکتور سیال درون مغزی مسی شروع به داغ شدن می کند و با حرکت درون لوله گرما را به سمت مخزن منتقل می کند. دراین اصطلاح این نوع کلکتورها را Heat Pipe می نامند.

3. کلکتورهای لوله خلاء متشکل از شیشه های دو جداره و لوله مسی متصل به صفحه جاذب که یک سر آن در مخزن و سر دیگر در لوله قرار می گیرد. صفحه جاذب به کار رفته در لوله ها به صورت نوار نازک شده ساخته شده است که طرز کار آن مانند صفحه جاذب کلکتورهای صفحه تخت می باشد. آب سرد مخزن وارد این لوله های مسی شده و گرمای خورشید را از طریق صفحه جاذب جذب می نماید. در اصطلاح به این نوع کلکتورها Metal Glass گویند.

 

تجهیزات

اجزاي اصلی كلكتور تخت سولارکار عبارتند از:

صفحه جاذب: مهمترين عنصر در يك كلكتور صفحه جاذب آن است. اين قطعه از يك صفحه فلزي تشكيل مي شود كه لوله هاي عبور سيال بر پشت آن جوش شده است. پوشش روي صفحه جاذب در محصولات سنگركار به صورت برگزیده (Selective) و از جنس اكسيد تيتانيوم است تا بتواند حداكثر جذب و حداقل انتشار حرارت را داشته باشد. در صورتيكه پوشش آن از رنگ مشكي معمولي (Black Paint) باشد، عليرغم جذب بالا، انتشار حرارت زيادي نيز خواهد داشت. كلكتورهاي سنگركار با استفاده از اين صفحات جاذب قدرتمند، عملكرد بسيار خوبي خصوصا در زمستانها و شرايط ابري دارند.

شيشه: پوشش نهايي كلكتورهاي خورشيدي، شيشه هاي مخصوص است. اين شيشه ها با افزايش عبور طيف مادون قرمز و ماوراء بنفش از خود راندمان كلكتورها را افزايش مي دهند. در زير مقايسه اي از عملكرد شيشه هاي ساده و شيشه هاي مخصوص دارای آهن کم آورده شده است. كلكتورهاي خورشيدي سنگركار از شيشه هاي مخصوص خورشيدي با درصد آهن كم ساخته مي شوند. هر چه مقدار ذرات آهن در شیشه بیشتر باشد، انتقال نور خورشید به صفحات جاذب کمتر و در مقابل انرژی ورودی در شیشه جذب می گردد که باعث اتلاف انرژی خورشیدی و در نتیجه راندمان پایین تر می شود.

عايق: بدنه كلكتور بايد در مقابل انتقال حرارت عايق باشد تا بتواند حداكثر راندمان را داشته باشد. اين عايق معمولاً از جنس عايق هاي معدني (پشم سنگ) است. عایقها در پشت و کناره های جاذب به کار می روند.

قاب: قاب كلكتور از جنس آلومينيوم و يا ورق گالوانيزه است و ساير اجزاي كلكتور را در بر مي گيرد.

مشخصات فنی

 مشخصات کلکتورهای تخت سولارکار

مدل سری B  مدل سری A مشخصات
80*1020*1950 80*120*2120 ابعاد(میلیمتر)
 2.05 2.15 مساحت کلکتور (مترمربع)
 2 2 مساحت خالص سطح جاذب (متر)
 45 50 وزن (کیلوگرم)
 ورق آلومینیوم ورق آلومینیوم جنس قاب
 Solar Glass - Low Iron Solar Glass - Low Iron جنس شیشه
Tinox - Germany Mirotherm - Germany مدل جاذب
 مس آلومینیوم جنس جاذب
التراسونیک لیزر تکنولوژی جوش
 Sputtering - Ti O2 Sputtering - Ti O2 پوشش جاذب
 0.2 0.5 ضخامت جاذب (میلیمتر)
  %94 +- %2  %94 +- %1 ضریب جذب
  %5 +- %3  %5 +- %3 ضریب انتشار
 توپیچ 3/4 روپیچ 3/4 + توپیچ 1/2 سایز بوشن اتصالات
 40mm-پشم معدنی  40mm-پشم معدنی عایق
 10  10 قطر لوله های رایزر (میلیمتر)
 25  22 قطر لوله های هدر (میلیمتر)
 10  10 حداکثر فشار کار (بار)
 1  1.2 دبی پیشنهادی سیال (litter/min/sqm)
 232 0c  211 0c ماکزیمم دما
  آب / مخلوط آب وگلایول  آب / مخلوط آب وگلایول سیال کاری